ČNB dostala 108 žádostí o licenci k poskytování úvěrů

Česká národní banka dostala 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 16 žádostí o akreditaci. ČNB o tom dnes informovala ČTK. Do 1. března musely všechny firmy, které chtějí úvěry poskytovat nebo zprostředkovávat, požádat o licenci ČNB.

“Z údajů ČNB vyplývá, že počet poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebitelských úvěrů, kteří dosud tuto činnost vykonávali na základě pouhého živnostenského oprávnění, se významně zúží. Stejně tak se výrazně sníží legální nabídka spotřebitelských úvěrů,” řekl ČTK tajemník České leasingové a finanční asociace Jiří Pulz. Mezi subjekty, které požádaly ČNB o licenci, jsou podle něj všechny členské společnosti asociace, zapojené do financování domácností.

“Jako pozitivní stránku nové úpravy vnímáme fakt, že díky licenčnímu řízení z trhu ustoupí řada neseriózních podnikatelů, kteří svým jednáním kvůli předchozí extrémně volné regulaci často vrhali stín na slušné poskytovatele spotřebitelských úvěrů,” uvedla advokátka společnosti Schaffer & Partner Šárka Gregorová. Licenční řízení však může podle ní odradit také ty poskytovatele úvěrů, kteří patří mezi menší hráče na trhu a náklady spojené s licencí jsou pro ně příliš vysoké.

kurzy.cz

Půjčky Na hodnotu rekreační chalupy